کنترل بیولوژیک پدیده‌ای طبیعی است که هدف آن تنظیم جمعیت موجودات می‌باشد. کنترل بیولوژیک ممکن است به صورت طبیعی یا با دخالت انسان اتفاق بیافتد، که به این نوع کنترل، کنترل بیولوژیک کاربردی اطلاق می‌شود. دشمنان طبیعی انواع موجوداتی هستند که برای کنترل بیولوژیک آفات مورد استفاده قرار می‌گیرند.
حشرات پارازیتوئید از عمومی‌ترین دشمنان طبیعی آفات به شمار می‌آیند که در برنامه‌های کنترل بیولوژیک به روش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. برنامه‌های کنترل بیولوژیک در مورد حشرات پارازیتوئید بیشتر درباره‌ی دو راسته (Hymenoptera) یا بال‌غشائیان و (Diptera) می‌باشد.
مهم ترين گونه هاي زنبورهاي پارازيتوئيد تخم سن گندم از خانوادة Scelionidae  وجنس Trissolcus هستند.گونه غالب اين زنبورها در اكثر مناطق كشور T. grandis مي باشد. ميزان پارازيت شدن تخم توسط اين زنبورها از منطقه اي به منطقة ديگر متفاوت است و در اكثر مناطق كشور اين زنبورها يكي از عوامل كليدي كاهش جمعيت سن گندم به شمار مي آيند. اين زنبورها بيشتر در زير پوستك درختان ميوة سردسيري زمستان گذراني مي كنند و قبل از ورود به مزارع از شهد گل هاي اين درختان تغذيه مي كنند .برای حمایت از این زنبورها باید از سمپاشي هاي بي رويه جلوگیری و در اكوسيستم هاي زراعي از طريق ايجاد باغ و يا كاشت درختاني مثل بيد و بادام و غيره در كنار نهر هاي حاشية مزارع تنوع ایجاد کرد .درخصوص اين زنبورها، مي توان پرورش انبوه و رهاسازي آنها را به عنوان يكي از روش هاي کنترل در برنامه مديريت تلفيقي سن گندم مورد استفاده قرار داد.

از سایر گونه های زنبورهای پارازیتوئید می توان به Trissolcus semistriatus و Trissolcus vassilievi اشاره کرد.

از سایر دشمنان دشمنان طبيعي سن گندم مگس هاي پارازيتوئيد از خانواده Tachinidae هستند. اين مگس ها پوره هاي سنين 4 و 5 و سن هاي بالغ را پارازيته مي كنند .


موضوعات مرتبط: مدیریت آفات گیاهی

تاريخ : سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ | 22 | نویسنده : فروزان پیری |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.